General information 23.05.2017


The Center was created in 2012 by the efforts of the ergotherapist, psychologist, assistant professor of the Psychology and Pedagogy Department of the Pavlov PSPU, UNISEF expert, Maltseva Maria Nikolaevna.

The main activities of the Center are the social adaptation of disabled people, their medical rehabilitation, rendering early assistance to children, and the habilitation of children with disabilities. In total, 38 specialists and 60 volunteers work in the center, who provide social services to more than 1200 disabled people and their families in St. Petersburg.

In addition to early assistance, the center is involved in the prevention of early dementia and premature aging, provides assistance programs for acute vascular disorders and rehabilitation of disabled people, assists disabled people at home and in hospitals, at city schools, the Family Center, St. Petersburg Children’s Hospice, boarding schools and everywhere , Where this assistance is needed. The source of funding are subsidies to the city’s social policy committee and targeted donations from sponsors, since 2017 the center has entered the register of non-state social service providers.

The goal of providing socio-psychological, pedagogical, medical, labor, legal and other social services is the social adaptation of children with disabilities and adults with disabilities.

The Center carries out its activity in the branches on the grounds of GBOU school № 657 of Primorsky district, GBOU school №131 of Krasnoselsky district, ГБОУ school №25 of Petrograd district, GSO «Center of family and childhood», ГБОУ boarding school №13 of Primorsky district, St. Petersburg children’s hospice, DDI number 4 and DDI number 1 and others. Specialists of the Center work successfully with children with disabilities, who study at the cottage learning system at their place of residence.

The Center is a non-governmental non-profit organization where all services are provided exclusively on a non-reimbursable basis.

The Center employs experienced specialists in the field of ergotherapy and social adaptation, medical psychology, speech therapy, defectology, AFC, applied and visual arts, art therapy, osteopathy, early care, massage, kanis therapy, physiotherapy, orthopedics, kinesiotherapy, Hirudotherapy and others. According to the author’s methods, children are trained to visit the kindergarten and school, and usually the developing peers adapt to the collective. Various classes of sports are organized according to the programs of the International Special Olympic Committee. The principles of initial vocational training are taught in order to further maximize the opportunities for people with disabilities in society.

The Center organizes and with great success conducts such annual events as the CITY FESTIVAL OF CREATIVITY «EQUAL AMOUNTS OF EQUALS», timed to the World Day of the Man with Down Syndrome-21 March, «Children’s Day on June 1», inclusive festival «Light of the White Nights», holiday «The Day of Inclusion» in September and the New Year’s City Festival of Creative Collectives of People with HIA.

Through the efforts of our specialists and volunteers, sponsors, friends, the Center exists, develops and looks with confidence in the future.

The indifferent leaders and specialists of the Committee for Social Policy and the Committee for Education render the necessary assistance and support.

Heads of the Center maintain partnership relations with specialized medical and pedagogical universities, scientific institutions of St. Petersburg, maternity homes, hospitals, children’s homes, city children’s homes, volunteer movement, charitable foundations, international organizations

OUR SPECIALISTS

1. Vasiliev Vladimir Viktorovich

Specialty: teacher of fine and applied arts

Education: higher artistic

Experience of work: 35 years

Place of work: Branch at school № 657

2. Arsentieva Lyubov Vladimirovna

Specialty: teacher of additional education

Education: higher pedagogical

Experience of work: 38 years

Place of work: Branch at school № 657, Branch at school №25

3. Bogdanova Svetlana V.

Specialty: organizer of cultural events, choreographer

Higher education

Experience of work: 18 years

Place of work: Branch at school № 657, Branch at school №25

4. Alexeeva Elena Gennadievna

Specialty: specialist of therapeutic and adaptive physical training, masseur.

Education: higher, secondary medical

Experience of work: 28 years

Place of work: Branch at school № 657, swimming pool SDYUSSHOR of Primorsky district

5. Burda Marianna Viktorovna

Specialty: specialist of additional education in the field of hairdressing, facial and body skin care.

Education: secondary special

Experience of work: 5 years

Place of work: Branch at school № 657

6. Ivanchukova Elena Lazarevna

Specialty: speech therapist

Education: higher pedagogical

Experience of work: 28 years

Place of work: Branch at school № 657.

7. Kutsiya Nani Eduardovna

Specialty: music teacher,

Organizer of cultural events

Higher education

Experience of work: 25 years

Place of work: Branch at school № 657.

8.Prosolova Elena Mikhailovna

Specialty: a specialist in curative and adaptive physical training

Education: higher medical

Experience of work: 20 years

Place of work: Branch at school № 657.

9. Maltseva Maria Nikolaevna

Specialty: a specialist in curative and adaptive physical training

Canister therapist

Medical psychologist

Ergotherapist

Higher education

Experience of work: 15 years

Place of work: Branch at school № 657. Branch at school №25

Branch at school №13

10. Bogina Anna Viktorovna

11. Zagryadskaya Anna Alexandrovna

12. Sudnikova Inna

13. Alina Valerievna Trofimova

Specialty: a specialist in curative and adaptive physical training

Higher education

Experience of work: 5 years

Place of work: Branch at school № 657. Branch at school №25

14. Alekseev Valery Ilyich

Specialty: a specialist in curative and adaptive physical training

Education: incomplete higher education

Experience of work: 2 years

Place of work: Branch at school № 657, swimming pool SDYUSSHOR of Primorsky district

15. Kupfer Viktor Vladimirovich

Specialty: lawyer

Education: higher legal education

Experience of work: 2 years

Place of work: Branch at ГБОУ school № 657. Branch at ГБОУ school №25

Branch at school №13, Branch at school №131.

16. Patrakova Vera Pavlovna

Specialty: speech therapist

Education: higher pedagogical

Experience of work: 15 years

Place of work: Branch at school №131

17. Sharafutdinov Ramil Fatykhovich

Specialty: medical psychologist

Higher education

Experience of work: 10 years

Place of work: Branch at school №131, Branch at school №25

18. Galina Dashkova Evgenievna

Specialty: music teacher

Higher education

Experience of work: 20 years

Place of work: Branch at ГБОУ school №131

19. Mukharyamova Elena Yurevna

Specialty:

Higher education

Experience of work: 5 years

Place of work: Branch at school №131

20. Sologubova Irina Zalmanovna

Specialty: a specialist in curative and adaptive physical training

Education:

Experience of work: 20 years

Place of work: Branch at school №131

21. Tatyana Vladimirovna Efimova

Specialty:

Education:

Work experience:

Place of work: Branch at ГБОУ school №131

22. Ivanchenko Raisa Jumbaevna

Specialty:

Education: higher pedagogical

Experience of work: 27 years

Place of work: Branch at school №131

23. Tretyakova Nina Mikhailovna

Specialty:

Specialist of therapeutic and adaptive physical training

Canister therapist

Place of work: Branch at school №13, Branch at school № 657

Higher education

Experience of work: 12 years

STRUCTURE OF THE CENTER

Contacts:

Director: Kozlov Dmitry Ivanovich +79650513233,+79119075859 medline_kon@mail.ru

Project manager: Maltseva Maria Nikolaevna +79602725977 nimmaria@mail.ru

BRANCHES OF THE CENTER:

1.GBOU School № 657 of Primorsky District

Adress: Komendantsky Avenue house 29 cor.1 school №657,1 floor.

Head teacher:  Raeva Elena Vladimirovna

Schedule: weekly Thursday-Friday  16.00-19.00 hour. Saturday 11.00-15.00 hour.

Sunday 11.00-14.00 hour.

Director: Kozlov Dmitry Ivanovich  89650513233 medline_kon@mail.ru

Responsible for work: Kupfer Viktor Vladimirovich

Specialists:

Number of specialists: 15 people

Number of volunteers: 7

1. Vasiliev Vladimir Viktorovich

2. Arsentieva Lyubov Vladimirovna

3. Bogdanova Svetlana V.

4. Alexeeva Elena Gennadievna

5. Burda Marianna Viktorovna

6. Ivanchukova Elena Lazarevna

7. Kutsiya Nani Eduardovna

8. Prosolova Elena Mikhailovna

9. Maltseva Maria Nikolaevna

10. Anna V.Bogina

11. Zagryadskaya Anna Alexandrovna

12. Sudnikova Inna

13. Alina Valerievna Trofimova

14. Alekseev Valery Ilyich

15. Kupfer Viktor Vladimirovich

Forms of services: social services at home, semi-permanent form.

Types of services: socio-medical, socio-educational, social-psychological, socio-labor, social and legal services to enhance the communication potential of the recipients of social services with disabilities, including children with disabilities.

Number of service recipients: 120 people

Free places: 120 people

2.GBOU school №131 of the Krasnoselsky district

Address: 198328, St. Petersburg, Marshal Zakharova Street, Building 16 Building 5, lit. a

Director of the school: Nenasheva Lyudmila Nikolaevna

Working hours: weekly on Saturdays 10.00-15.00 hours

Head: Kozlov Dmitry Ivanovich 89650513233 medline_kon@mail.ru

Responsible for work: Kupfer Viktor Vladimirovich

Specialists:

Number of specialists: 8 people

Number of volunteers: 2

1. Patrakova Vera Pavlovna

2. Sharafutdinov Ramil Fatykhovich

3. Dashkova Galina Evgenevna

4. Mukharyamova Elena Yurievna

5. Sologubova Irina Zalmanovna

6. Yefimova Tatiana Vladimirovna

7. Kupfer Viktor Vladimirovich

8. Ivanchenko Raisa Jumbaevna

Types of services: socio-medical, socio-educational, social-psychological, socio-labor, social and legal services to enhance the communication potential of the recipients of social services with disabilities, including children with disabilities.

Forms of services: social services at home, semi-permanent form.

Number of beneficiaries: 100 people

Free Seats: 100 people

3.GBOU School # 25 of the Petrogradsky District

Address: Bolshaya Zelenina st house 30

Director of the school: Acting Petrova Anna Borisovna

Working hours: weekly Wednesday-Thursday 14.00-18.00 hours

Head: Kozlov Dmitry Ivanovich 89650513233 medline_kon@mail.ru

Responsible for work: Kupfer Viktor Vladimirovich

Specialists:

Number of specialists: 6 people

Number of volunteers: 3

1. Maltseva Maria Nikolaevna

2. Kupfer Viktor Vladimirovich

3. Bogdanova Svetlana V.

4. Arsentieva Lyubov Vladimirovna

5. Sharafutdinov Ramil Fatykhovich

6. Alina Valerievna Trofimova

Types of services: socio-medical, socio-educational, social-psychological, socio-labor, social and legal services to enhance the communication potential of the recipients of social services with disabilities, including children with disabilities.

Forms of services: social services at home, semi-permanent form.

Number of beneficiaries: 50 people

Free places: 50 people

4. GBOU boarding school № 13 Primorsky district

Address: 197343 Torzhkov House 30.

Working hours: are weekly on Saturdays 11.00-14.00 hours.

Head: Kozlov Dmitry Ivanovich 89650513233 medline_kon@mail.ru

Responsible for work: Kupfer Viktor Vladimirovich

Specialists:

Number of specialists: 2 people

Number of volunteers: 1 person

1. Tretyakova Nina Mikhailovna

2. Maria Maltseva

Types of services: socio-medical, social-pedagogical, social-psychological, services in order to increase the communicative potential of social services recipients with disabilities, including children with disabilities.

Forms of services: semi-permanent form.

Number of recipients: 20 people

Free places: 20 people

5. The GSO Center for Family and Childhood of the Primorsky District

Address:

Head: Kozlov Dmitry Ivanovich

Responsible for work: Kupfer Victor

Specialists:

Number of specialists: 2 people

Number of volunteers: 1 person

Types of services: socio-medical, social-psychological.

Forms of services: semi-permanent form

Number of service recipients: 36 people

Free places:

6. St. Petersburg children’s hospice

Address:

Head: Kozlov Dmitry Ivanovich

Responsible for work: Kupfer Victor

Specialists:

Number of specialists: 4 people

Number of volunteers: 5 people

Types of services: socio-medical, social-psychological.

Forms of services: semi-permanent form.

Number of service recipients: 25 people

Free places:

7. DDI №4 and DDI №1

Types of services: services to enhance the communicative potential of recipients of social services with disabilities, including children with disabilities.

Forms of services: semi-permanent form

Number of beneficiaries: — person

Number of specialists: 4 people, number of volunteers: 5 people

Annual social events:

Types of services: services to improve the communicative potential of recipients of social services with disabilities, including children with disabilities

1. City Festival «Equal Among Equals» (timed to «World Day of Man with Down’s Syndrome-21 March» (March)

2. «Children’s Day on June 1» (June)

3. Interregional Inclusive Festival «Light of the White Nights» (July)

4. City Day «Inclusion Day» (September)

5. The New Year Festival of Creative Collectives (December)

The total number of service recipients is 1200 people.

Questions and Answers

Reviews